HZMET OKULLARI KME HZMET EDYOR?

Boyal basn, u gnlerde Saidi Nursinin mezarnn yeri ile megul. Bu meguliyetin sebebi kendi ilerinden birinin piyasaya srd kitabn reklamn yapmaya ynelik.Saidi Nursi gmlmm, gmlmemimi, tabutu denize atlmm, bunlarn zerre kadar umurunda deil halbuki. Yaknda, boyal basnn nde gelen program yapmclarndan biri, nurcularn byk miktarda paralarn alarak Saidi Nursinin belgeselini yapmaya balayacak, haberiniz ola. *M.Bayraktar

Saidi Nursinin mezarnn akbeti ile ilgili ortalkta gezen iddialar daha sonraki yazlarmzda yorumlamak zere,

Said Nursi konulu inceleme yazlarmz zerine bize gnderilen ou kfr ve hakaret dolu yzlerce mesaj arasnda ok anlaml bulduum bir tanesini sizlerle paylamak istiyorum.

Bir Fethullah okur diyor ki;

Brakn ikide bir Fethullah Hocay eletirmeyi. Bakn onlar neler yapyorlar.Trke Olimpiyat dzenleyerek yurtdndaki atklar okullarn ne byk hizmetler ifa ettiini ortaya koyuyorlar

Bahsi geen Trke Olimpiyatlarn hatrladnz sanrm. Hani u Hocaefendinin yutdndaki okullarnda okuyan baz rencilerin Trkiyeye getirilerek, onlara Trke iir ve arklar okutularak yaplan olimpiyatlar.

Hkmetin ve birok siyasi partinin (ANAP, BBP, DYP dahil youn ilgi gsterdii,TBMM Bakan Blent Arnn hararetli konumalar yaparak destekledii bu olimpiyat komedisinin ad bile ngilizce bir kelime ile vasflandrlrken nasl Trke olabilir daha batan anlayamadm.

Bir ksmn takip ettim. Dnyann deiik blgelerindeki bu okullarda okuyan ve hepsi Trkiyeden giden gnll devirmeler sayesinde ok ok iyi ngilizce renen bu ocuklar ( Rusu, Arap, Hintlisi, Krgz .v.s), aylar sren bir almayla rendikleri birer Trke iir ve arky okuyarak szmona gnlleri fethettiler!

Tabi bu ok profesyonel bir taktikti.Trkiyede bu okullar zerinde oluan derin phe ve tartmalar bir nebze olsun hafifletmek gerekiyordu.

Tam da bu srete bir ngiliz gibi yetitirilmi yabanc bir renciye , bir Moola, bir Kazaka skdara gider iken ald da bir yamur u sylettin mi, bu olay byk bir zafer olarak rahatlkla takdim eder ve de Trke Olimpiyat diye iyi de bir hava atarsn.

O salonu dolduran siyasetilerin ve de Meclis Bakannn yzlerini yurt d okullarnn gerek yz ortaya knca grmek isterim.

Balangta, Fethullah hareketine scak bakan bir iadamnn bandan geen ilgin bir olay Yeni Hayat dergisinin 2006 Nisan saysnda yer alan Ergn Poyrazn yazsndan alnt yaparak aktaraym sizlere.

Bu iadamnn ismini basn yoluyla duyurup, kar kesim tarafndan satamalara maruz kalmasna sebep olmamak iin gizli tutuyorum. Ama olduka nemli bir iadam. Zaten dergiye ulaabilen isme de ulaacak. Ama ben ismi vermiyorum.smine Y diyorum;

adam Y ,bundan be on sene evvel Sudanda i yapyordu. Orada Fethullahlarn bir mektep atn duyunca, gurbette milli tesanut namna onlar tebrik etmeye gitmi. Kendisini , o an makamnda olmayan mdrn odasna oturtmular ve biraz beklemesini, mdrn hemen geleceini sylemiler.

adam Y mdr gelene kadar Onun masas zerindeki ynla evrakn en stnde duran bir kat ilgisini ekmi ve gayri ihtiyari onu okumu.
Bu kat UNESCOdan geliyor ve Hartumda alm bulunan mektebin masraflarnn kendileri tarafndan karlandn, parann ne suretle ve hangi bankaya intikal ettii hususundaki bilgiyi ihtiva ediyormu.

O, bu yazy gayri ihtiyari okuduktan sonra , mdr, odasna gelmi. Selam kelamdan sonra aralarnda u konuma gemi;

Siz burada ne yapyorsunuz? Arapa retiyoruz dersen, bunlarn anadili zaten Arapa! eriat retiyoruz dersen, bunlarn zaten resmi nizamlar eriat! Allah iin siz burada ne yapmak istiyorsunuz?!

Okul mdr,Trk iadamnn bu k zerine unlar syler:

Bunlarn hi birisi deil. Biz burada Sudann mstakbel idarecileri olacak sper zeki ocuklar bulup Amerikaya gndermek iin bulunuyoruz. Orada bir niversitemiz var. Onlar yetitirip tekrar buraya gndereceiz!..

O zaman adam Y, masa zerindeki muhtevasna muttali olduu mektubun bir suretini istemi mdrden.

Mdr; Asla ! diyerek mektubu kapt gibi ekmecesine koymu

Bir Trk iadam, Sudanda alan bir hizmet okulunun! kimler tarafndan desteklendiini, bu okullarn gerek misyonunun ne olduunu tebrik etmek iin gittii bir yurtd okulunda ite byle ahit oluyor.

Trke Olimpiyatlarnn dzenlendii salona gelen Sudanl renci ise Katibime kolal da gmlek ne gzel yarar! diye arklar tutturuyordu.
Ne diyelim kutlu olsun!

http://www.yenimesaj.com.tr/index.ph...rih=2006-06-28