AYDINLIK VE ULUSAL KANAL'IN YAYINI CEMAATI SARSTI

Fethullah Glen Nurettin Veren'i arad: Aramzda halledelim

"Gece 01:30 sularnda Cevdet Trkyol Amerika'dan beni arad. Eim telefona kt. Ben uyuyordum. Beni uyandrd ve 'Fethullah Hoca grmek istiyor' dedi. Hayretle telefonu elime aldm, karmda Fethullah Hocaefendi. Donakaldm. Hocaefendi, 'Buyur Nurettin Bey, benim sesimi duymak istemisin" dedi?"

AYTUN ERKN

Fethullah Glen'in 40 yllk yol arkada, ikinci adam, Nurettin Veren'le geen hafta yaptmz sylei, toplumun tm kesimleri tarafndan ilgiyle karland. Veren, "Fethullah Glen lm emrimi verdi" kapak haberimizde, cemaatin iyzn ak bir ekilde ortaya koydu. Aydnlk'a, rportajn Glen cemaatn sarst, kimilerinin "Yok canm olmaz" dedii, kimilerinin de "Biz de konumalyz ama konuursak zarar veririz" endiesi tad bilgileri ulat. Cemaat iinde grtmz kiilerin ortak szleri unlar:
"Nurettin Veren'in yaadklarn az ok, ama ucundan da olsa, oundan da olsa yaadk. Ama bunlar bugne kadar konumadk. Hocaefendi'ye zarar veririz, hizmeti sekteye uratrz, dedikodu olur diye dndk. Bu anlatlanlarn doru olduunu biliyoruz. Bizim aklayamadmz en nemli olay, Hocaefendi'nin Amerika'da neden yaaddr. Buna hibir ekilde cevap veremiyoruz."
Cemaat iinden tepkiler byle. Bir de, telefonla arayp, "Biz de madur olduk, konumak istiyoruz" diyenler...

TRKYE'NN BAIMSIZLII MESELES...

Tabii, tehdit telefonlar da aldk. unun iyi bilinmesinde yarar var: Bizim kimseyle kiisel bir kan davamz yok. Kimseyi de "Gznn stnde kan var" diyerek haber konusu yapmyoruz. Meselemiz Trkiye meselesi, Trkiye'nin bamszl meselesi. Bu yzden, yllardr, Amerika tarafndan ynlendirilen bir cemaate ayna tutmaya altk. Nurettin Veren de byle dnyor. Kimseyle kiisel bir kavgas olmadnn altn iziyor.
Veren'le stanbul'da yaptmz grmenin ardndan kendisiyle telefonda defalarca grtk. Gelimeleri masaya yatrdk. Veren'in sknts devam ediyor. zlyor, ama mcadelesinden vazgemeyeceini her frsatta belirtti.
Yzlerce destek mesaj aldn syledi Veren. Tabii hakaret dolu, tehdit dolu mesaj gnderenler de olmu. Bu srete, Veren'le gren gazeteciler, televizyoncular da olmad deil. Ama nedense! bu isimler, grmelerini yaynlamadlar. Nurettin Veren, bize verdii ikinci rportajnda kendisiyle gren ama haber yapmayan gazetecilerin de ismlerini aklad. Kendisine destek verenlere teekkr etti.
Geliyoruz en nemli noktaya: Fethullah Glen, Nurettin Veren'i 24 Kasm gecesi saat 02.00'de Amerika'dan arad ve grme yapt. Daha sonra da Zaman gazetesinin eski Mdr Alaaddin Kaya'y Veren'le grmek zere evine gnderdi. imdi, Fethullah Glen'in yol arkada Nurettin Veren'e mikrofonu uzatyoruz?

AYDINLIK- Sayn Nurettin Veren, www.nurettinveren.org. adl internet siteniz kertilmiti. Son bir haftada neler yaand?
NURETTN VEREN- nternet sitesi kertilmeden nce iki kez bloke edildi. Sonra, herkese internet sitesi yapan Kaynak A.'ye tehdit telefonlar geldiini rendim. "Bu siteyi kapat yoksa seni deifre ederiz" tehdidinde bulunuyorlar. Sayfay yapan irketin yetkilisi beni arad "Bana bask var, iddetli tehdit var. Bu sayfay kapatalm, sen baka bir irketten sayfa yaptr. Ben bu basklara dayanamam" dedi. Bunlar telefon kaytlarndan devletimiz bulabilir. "Tamam. Sen iini gcn kaybetme" dedim. imdi reniyorum ki, siteyi kapattranlarn savunmalar u: "Biz kapatmadk, Kaynak A. kapatt." Bana bu siteyi yapan irket, "Sen de ayn isimle www.nurettinveren.net veya com olarak atr" dedi. Ve biz baka bir irkete mracaat ettik, "net" ve "com" olarak. Bir gn sonra o irket bize, "net ve com isimleriyle, nveren isimleri bakas tarafndan satn alnm" dedi. Yani anlayacanz, bizim konuma hakkmz yok onlara gre. Bu basklar yapan isim, Aksiyon grubunda alm Yasin Kesen. Bunu da ok nemsemedik. Ulusal Kanal, stanbul bamsz milletvekili Emin irin, Gzc yazar Sayg ztrk, Cumhuriyet yazarlar ve bamsz, hr gazeteciler, isimler; bize yaplan basklar ve zulmleri, yrekli bir ekilde, rating endiesi tamadan, lkemizin insanlarna sunmay bir grev bildiler. Emin irin Bey ii sahiplendi ve bunu Meclis gndemine tama cesaretini gsterdi. lkenin menfaatlerinden ve rejimin korunmasndan szedenler ise Fethullah Glen'in sansrne boyun ediler.

"SAYIN FATH ALTAYLI, GAZETECLK KUTSAL BR GREVDR"

AYDINLIK- Siz kimlerle grtnz? Ve kimler bu grmeleri yaynlamadlar?
VEREN- Uur Dndar, Oktay Eki, Mehmet Ali Birand gibi isimlerle grtm. Ama ses kmad. Fatih Altayl Bey'in talimatyla, Kanal D adna "Sizinle rportaj yapmak istiyorum" diyen Krat Okutmu'la 2.5 saat grtk. Grme ana haber stdyosunda oldu. Bir hafta nce ekimler, Sayn Altayl'nn nne sunuldu. Yayna koyma cesaretini gsteremediler.
Gerekleri sadece duyurmak grevi olan bamsz medya, tribnlerdeki bir olay gnlerce manete tarken, btn dnyay ilgilendirecek boyuta ulam, lkenin btn istikrar ve asayiini riske sokan AKP'yi sarsacak, bu riskli ve ok tehlikeli olay haber niteliinde grmedi. Olay rtbas etme yolunu tercih etti. Altayl'nn stnunda hergn dktrd inciler var. "Biz ne zaman adam oluruz" diyor Altayl. Ben de yle birey yazmasn tavsiye ediyorum: "Gazetecilik ov yapmak iin deil, tarafsz ve kutsal grev bilinciyle yapld zaman adam oluruz." Altayl'ya tavsiyem budur.

"GECE 01:30 SULARINDA HOCAEFEND BEN ARADI"

AYDINLIK- Fethullah Glen cemaatinden bir tepki gelmedi mi?
VEREN- Bugn (25 Kasm 2004) bir gelime oldu. Hibir ekilde benimle irtibata gemek istemeyen, kesinlikle bu olaya bulamak istemeyen Alaaddin Kaya (Zaman gazetesini bize satmt ve Hocaefendi'nin en etkili be isminden biri) beni arad. Hal hatr sordu. n giri yapt. "Bir istein var m?" dedi. "Uzun zamandr hi alakan yokken aramann sebebi nedir?" diye sordum. "Hatr soraym" dedi. "Teekkr ederim" dedim.
AYDINLIK- Neden icap etmi?
VEREN- Bir gece ncesini anlatmak istiyorum. Aslnda buna daha karar vermemitim ama sizinle yaptmz grmelerin etkisi oldu imdi anlatacaklarmda. Gece 01:30 sularnda Cevdet Trkyol Amerika'dan beni arad. Eim telefona kt. Ben uyuyordum. Beni uyandrd ve "Fethullah Hoca grmek istiyor" dedi. Hayretle telefonu elime aldm, karmda Fethullah Hocaefendi. Donakaldm. Hocaefendi, "Buyur Nurettin Bey, benim sesimi duymak istemisin" dedi. Ben yle dedim: "Evet Hocam sesinizi duymak ve size ulamak iin, aramzda olan bu zc olay, bana yaptklarnz bir gn telafi etmeyi dnrsnz diye tam be yl bekledim. Be yldr sizinle ilk defa telefonla konuma imkanm oldu. Keke bunu be yl nce yzyze konuabilseydik." Hocaefendi yle konutu: "Her namazmda sana dua ediyorum ve senin faziletli bir insan olduunu biliyorum. Biraz sonra kendime insiln inesi yapacam. Izdraplarmla ve hastalklarmla urayorum. Sana her namazmda dua etmeye devam ediyorum. Sen de benim hakkmda sylenecek ne varsa sylemisin."
"Bana bu kadar olay gelmi insan nasl katlanabilir be sene" dedim. Hocaefendi devam etti: "Bu ii dzeltmek iin ne lazmsa aramzda halledelim. Kiminle, nasl grmek istersen sana onu gndereyim." "Ben sizin uygun grdnz kiiyle grebiliriz" dedim. "Alaadin Bey'i istersen onu gndereyim" dedi.

"HOCAEFEND EREF ZERNE YEMN ETT"

AYDINLIK- Alaaddin Kaya geldi mi, yoksa telefonla m arad?
VEREN- 25 Kasm sabahyd. nce telefonla arad. Sonra sabah 10:00 civarnda evime geldi. Ve saat 17:00'ye kadar beraberdik. Oturduk konutuk. unlar syledim:
"Bizim isteimiz, eitim kurumlarn, zarar grmeden, yozlatrlmadan, kimsenin gizli maksatlarna alet edilmeden devam ettirilmesi. Gerek Trkiye'de, gerekse yutdndaki siyasi odaklardan gelecek tekliflerde, pazarlk unsuru olmamas nemli. Kiliselerin, papazlarn gizli maksatlar iin kullandrlmamas, uluslararas hesaplarda pazarlk konusu olmamas, devlet iinde devlet olmamak zere, ak ve net ekilde faalitleyet gstermemiz gerek. Benim bu yaananlara mdahale edebilmem iin, sfrdan kuruluunda bulunduum Zaman Gazetesi, Samanyolu Televizyonu, Asya Finans ve Gazeteciler Yazarlar Vakf gibi messeselerde, hisselerimin bana iade edilmesini istiyorum. Denetimler tarafmdan yaplmal."
Alaaddin Bey benim yanmda Hocaefendi'yle konutu. Hocaefendi, "Ben ona be vakit namazmda dua ediyorum. Barma basmak, kucaklamak istiyorum. O'nun faziletli bir insan olduunu, beni zor duruma sokmak istemediini de biliyorum. Fakat cemaatten gelebilecek tepkilerden korktuum iin, iki- aylk bir sre sonunda bu messeselerin ynetimini Veren'e teslim edebiliriz. Benim erefime gvenir, erefim ve namusum zerine sz veriyorum. ki- ay daha bu ile ilgili bir talepte bulunmasn" demi. Alaaadin Kaya'ya sorulabilir. Sabah 10:00'dan akam 17:00'ye kadar konutuk.

"DEVLETME SU DUYURUSUNDA BULUNUYORUM"

AYDINLIK- Daha baka neler konutunuz Alaaddin Kaya'yla?
VEREN- Siz de grmsnzdr. "29 Ekim'de, bilboardlardaki posterleri. Hocaefendi'nin resmi ve 'Hasret bitiyor' yazsn. Kendisinin parayla reklam edilmesini, btn Trkiye'de duvar ilanlarnn olmasn Hocaefendi kabul ediyor mu?" dedim. Arkasndan ekledim: "Benim bildiim hocaefendi buna 'evet' demez." Kaya yle konutu: "Mahsurlu olduunu dnmyorum." "Kendisinin haberi var m?" diye sordum, u yant verdi: "Bunlardan haberi yok. Trkiye'deki ilanlardan haberi yok."
"O zaman, Trkiye'deki resimleri bilgisi dnda aslmsa, bu daha byk bir tehlike. O zaman hibir gerek kendisine ulamyor. Siz, Hocaefendi'nin etini-kemiini syrp, resmini, kitabn, gzyan, paraya tahvil ediyorsunuz."
Bakn, bu posterlerin altnda Gazeteciler ve Yazarlar Vakf'nn imzas var. Yani bunu vakfn bakan Harun Tokak finanse ediyor. Tokak Kaya'ya demi ki, "Nasl posterler gzel olmu mu?" Ben de dedim ki, "Hocaefendi, milletin vermi olduu hayr ve yardm paralarn, benim kurucusu olarak bulunduum, hatta Yeniafak bayazar Ahmet Tagetiren'in de kurucularndan olduu, dier yeler ve bize destek, para veren insanlarn, paralarn bu ekilde kullanlmasndan raz m?" Kaya, "Ben ok mahsurlu olduunu dnmyorum" dedi.
Alaaddin Kaya, Hocaefendi'nin teklifinin gzel olduunu ve benim dnmem gerektiini syledi. Ve ayrldk. Ayrlmadan nce Kaya'ya unlar syledim:
"Bu kadar vurdumduymazln karsnda kamuoyunu harekete geirmek iin, aile iinde zlmeyeceine inandm bu durumu MGK yelerine bildireceim. Noter kanalyla can gvenliimin olmadn, bana gnderilen e-postalar onlara ileteceim. Bu olaya aklk getirmelerini isteyeceim. Devlet byklerinden ve kademelerinden de destek almaya alacam. Bunlar, Hocaefendi'ye ilet. Bu iin yapc tarafndaym, bunu kamu vicdanna sunmaya mecbur kaldm."

NURETTN VEREN'N FERT LSEVER'E YAPTII AIKLAMALAR

'kinci Fethullah Glen hareketi deiliz,devletin kontrolnde olmalyz'

"Fethullah Glen cemaati, yurtd kaynaklarn pazarlk unsuru oldu! Bizim felsefemizde bir boluk var, bundan yararlandlar. slami felsefeye gre, 'Yaptnz iin stnde oturmayn' derler. rnein, zbekistan'da grevlendirilmi Bilkent mezunu bir retmen 150 dolar maaa alyor ve bu retmene 'Helal olsun' denildiinde retmen unlar sylyor: 'Ben yapmadm Hocaefendi yapt.' Fethullah Glen de, 'stemem yan cebime koy' tavrnda tabii..."
Aydnlk baskya girmeden nce Nurettin Veren'le, Aydnlk Yayn Grubu Bakan Ferit lsever bir grme yapt. Veren, lsever'e yine arpc aklamalarda bulundu. imdi, Fethullah Glen'in 40 yllk yol arkadann, lsever'le yapt grmeyi sizlere sunuyoruz:

"HSEYN GLERCE BEN BOY HEDEF YAPMAK STYOR"

"Ben hibir zaman bir partiye ye olmadm. Fethullah Glen olayna da, siyasi parti gibi bakmadm. Bu meseleler sol-sa meselesi deil. Siyasi olarak baksaydm, bana gelen bakanlk teklifini kabul ederdim. Biz yola, yoksul genlere destek ve eitim seferberlii iin ktk. Zaman gazetesi yazar Hseyin Glerce beni boy hedefi haline getirdi. Btn Trkiye'ye ve cemaate beni boykot ettirmek istiyorlar. En yaknlarm bile arattrmyorlar. Beni tecrit etmek istiyorlar. Dn beni Alaaddin Kaya arad, ne oldu da arad? ay nce grmtk zaten!

"GLEN BYDKE MPARATOR OLACAINI GRDM"

"Okullar devletin en st kademeleri sahiplendi, destek verdi. Ama bu destek maddi anlamda bir destek deildi. rnein Cumhurbakan Sleyman Demirel, ahsma gvenerek, beni eitli lkelerde tantt. Okullarn almas iin destek verdi. Okuldaki ocuklarmz eski Genelkurmay Bakan Orgeneral smail Hakk Karaday'ya ***rdm. 'Bu okullar devletin kontrolnde olsun' dedim Sayn Karaday'ya. Yekta Gngr zden'e, eski DGM Savcs Nusret Demiral'a ***rdm ocuklarmz. 'Sizin bizden haberiniz olsun' dedim. Ama okullar byyp cemaat byk g haline gelince, bazlar haset yaptlar, fitne soktular. Fethullah Glen bydke, imparator olacan grdm. Kutsallk, dokunulmazlk zrhna brnd. Glen niin sorgulanmasn? Hereyi cemaat ve devlet bilsin! Dorusu budur!

"GLEN BANA MEKTUP YOLLADI, 'YOLLARIMIZ AYRILIYOR' DED"

"Biz ikinci bir Fethullah Glen hareketi deiliz. Sahneye byle birey iin kmyoruz. effaflk iinde, devlet ve kamuoyu bizi yarglasn istiyoruz. Cemaat iinde bunlar yapamadm. Fethullah Glen bana 'Yollarmz ayrlyor' diye mektup yazd. Mektup, Kuran harfleriyle yazlmt.

"KASETLER NURETTN VEREN SATTI YALANI"

"Cemaat iinde tepki koyunca bama bunlar geldi. Kenara ekildim. Kenarda durduk da beni 'dneklikle' suladlar. Cemaata beni, 'Fethullah Glen'in kasetlerini para karl satt' diye lanse ettiler. Kuryeler gnderdiler. Arkadalarmla irtibatlarm kestiler. Kampanya yrttler hakkmda. ocuklarm parayla satn alp, benden ayrlmaya zorladlar.

"BZM HZMET PRENSBLER ZELGEMZ VARDI"

"imdi bakn, Zaman gazetesi yazar Hseyin Glerce'nin 25 Kasm tarihli yazsnn bal 'Fitne'. Glerce'nin lleri dorudur. Ama kendisi bu sfatlarn iinde bulunmaktadr. Fethullah Glen'in bir izelgesi var. izelgenin ad, 'Hizmet Prensipleri'. Bizim yemin metnimiz var. Cemaatin yasalarn kendisi koydu. Krmz izgilerimizi kendisi belirledi. O gn ne kararlar alnd? Bugn neler uygulanyor? Bunlar gstereceim! Bizim derdimiz, zm yemek, bacy dvmek deil!

"FETHULLAH GLEN ABD'YE SIRTINI DAYADI, VATKAN OLMAK STYOR"

"Bizim giriimimizi siyasi bir g haline getirmek yanltr. Fethullah Glen cemaati, yurtd kaynaklarn pazarlk unsuru oldu! Bu glerin pazarlk unsurlar olarak kullanlmak yanl! Bizim felsefemizde bir boluk var, bundan yararlandlar. slami felsefeye gre, 'Yaptnz iin stnde oturmayn' derler. Bu hem iyidir hem kt. Boluklara yol ayor. rnein, zbekistan'da grevlendirilmi Bilkent mezunu bir retmen 150 dolar maaa alyor ve bu retmene 'Helal olsun' denildiinde retmen unlar sylyor: 'Ben yapmadm Hocaefendi yapt.' Fethullah Glen de, 'stemem yan cebime koy' tavrnda tabii... Bu durum cemaat iinde byk rahatszla yol at. Glen, buralardan ald gle, uluslararas dengelerde oynamaya balad. Amerika'ya srtn dayad. Vatikan gibi olmak istedi. Vatikan da bu destei verdi zaten! Arkasndan, Yahudi, Ermeni desteini de ald.
Fethullah Glen'in u andaki beklentisi udur: 17 Aralk'tan sonra kendisine kimse birey yapamayacak. Amerika'da bunu kullanmaktadr. Baedilmez bir gce ulat mesajn vermek istiyor! Medyada da byk lde kontrol aldlar.

"STEDKLER HER YERDE TARTIMAYA HAZIRIM"

"Son mesajm udur: stedikleri bir televizyon kanalnda, Hseyin Glerce ve O'nun gibi 100 kiiyle kar karya tek bama geleyim ve tartalm. Buradan kendilerine ar yapyorum!"

GLEN VE ARKADALARININ "HZMET PRENSBLERN" AIKLIYORUZ

'14. madde: eriat fikrinin mdafii olma...'
"12 arkadamz ve Fethullah Glen yola ktk. Glen'in hazrlad yazl metin ve yemini kabul ettik. O zamanki izgimizi grmeniz gerekiyor..." Aydnlk, zellikle 9 ve 14'nc maddelerin altn iziyor... nmzdeki hafta, Glen'in Nurettin Veren'e "Kuran yazsyla" yollad mektubu yaymlayacaz...
Fethullah Glen'in muavini Nurettin Veren, dergimiz baskya girmeden nce ok nemli bir belge yolad.

Sz Veren'e brakyoruz:

"1970 ylnda, Fethullah Glen ve 12 arkadamzla birlikte toplanarak aldmz kararlarn yazl metnini ve Fethullah Glen'in hazrlad ve hepimizin okuyarak kabul ettii yemini, ilk gnk samimi izgiyi grmeniz asndan aada sizinle paylayorum:
"1.Finansman kaynaklarnn tekele verilmesi, ahsi tasarruflar yaplmamas;
"2. Finansman kaynaklarnn dernee verilmesi;
"3. Lksten kanmak, israf yapmamak;
"4. Dershanelere nezaret eden arkadalar, evde kalanlara her trl adap ve edep kaidelerini retecek;
"5. ahsi ilerimizi dahi grp kararn varld istikamette o ileri yapmak;
"6. Dahilde ve harite kim vazifelendirilirse o vazifeye o gidecek, bakas o ie karmayacak;
"7. Herkesin nereye, ne zaman gidecei bir sisteme bal olarak yrtleceki (darya gitmeler, iteki ziyaretler);
"8. Kusurlarn birbirine hatrlatmak iin karde edinme;
"9. Bu kadroyu etrafa empoze etme, kuvvet kazandrma, ok kuvvetli gsterme (ite ve dta olacak);
"10. Arkadalarn birbirlerini kabul ettirmesi ve ittifak ettikleri o mevzuda ayn eyleri sylemesi;
"11. Onbe gnde bir araya gelip arza ve przlere baklmas (Pazar gn ikindi-akam aras);
"12. Bilumum darya giden arkadalarn tenkidinin 15 gnlk toplantda grlmesi;
"13. Acil durumlarda o mevzu ile alakal olan arkada toplant gnn beklemeksizin Hocafendiye duyurabilir;
"14. eriat fikrinin mdafii olma, Risale-i Nur ve stad eriata muvafk ekliyle arzetme, Tesbihat ve evrad- ezkara ehemmiyet verme, bunlarn bykln anlatma;
"15. Karara balanan bir eyin hibir zaman aleyhinde bulunmama (ima ihsas yoluyla dahi olsa). Aksine fikir olursa hakk- hayat tanmama;
"16. Her arkadan resmi, gayriresmi bir iinin olmasna ihtimam gsterme;
"17. stiareden sonra fikir beyan etmeme, alnan kararlar infaz etme. stiareyi kimlerle yapacan bilme (Ashab- rey);
"18. Kendi kardelerimize hakta ncelik tanma. Bir kardein aleyhinde sylenecek sz vs'de onu mdaafa, syleyeni de toplu olarak istintaka tutma, iddetle bu iftiray reddetme.
"Not: Bu artlardan birine riayet etmeyen kendi kendini azletmi olacak, talebe durumuna decek. Bu kadro evdekilerden ve halktan gizli tutulacak, kimse bilmeyecek."

Fethullah Glen ve arkadalarnn yemin metni

Nurettin Veren, Aydnlk'a, Fethullah Glen ve 12 arkadann (kendisi de 12 kiiden biri) yemin metnini gnderdi. Yemin metni yle:
"Gcm yettii kadar Kur'an' (bu orjinal metinde Fethullah Glen'e idi. Sonra tepki eker, uygun olmaz gr ile Kur'an olarak deitirildi) hayatma gaye edineceime;
"Kardelerime kar sadakat izinde bulunacama;
"Halkn ve talebe arkadalarn izzet ve onurlarn izzetim ve onurum kadar ykseltmeye alacama;
"Kusurlarmn hatrlatlmas karsnda memnuniyet ihzar edeceime;
"Dahilden ve hariten gelen bilumum taarruz ve tenkidleri nefsime yaplm gibi red edeceime, bilumum karar listesindeki esaslara riayette bulunacama;
"Hizmet adna uhdeme aldm vazifeleri veya kararla bana tahmil edilen mkellefiyetleri itirazsz yerine getirmeye alacama;
"Kur'an'a (bu orijinal metinde Fethullah Glen'e iken, sonradan deitirilmitir) sadakatten hibir surette ayrlmayacama;
"Mnferid hareket edip bu kararlara muhalif davrandm an ihtiyarmla bu kadrodan kendimi iskat edip herhangi bir talebe gibi dershanede gibi vazifeme devam edeceime;
"VALLAH-BLLAH kasemleriyle yemin ediyor ve bu yeminin La Yenkat olmasna CENAB-I HAKKI istihadda bulunuyorum.
"Bu geriye dn olmayan La Yenkat (kefaretle geri dn olmayan) yemin tescil edildi. Ve grld gibi, vatana, millete, bayraa sadakat, hret, ganimet ve menfaat olmamak zere deklare edildi. Ancak bu metin ihtilal dnemlerinde ele gememesi iin, Fethullah Glen'in emriyle, tedbir olsun diyerek btn arkadalardan alnp yrtld, yakld veya yaktrld. Tesadfen bir tek bendeki bu nshas bir yn yumann ierisinde yllar sonra ortaya kt. Eim bunu yrtp atmaya kyamam, lazm olur dncesiyle bir yn yumann ierisine sarm ve saklam. Sonra ocuklar el ii renmek iin yumak kullanrken bu metinler ortaya kt. Baka nshas olmadn zannettiim bu metni, ok byk iler yapma telanda olan Fethullah Glen ve arkadalar tarafndan unutulmutur dncesiyle, hem hizmetteki arkadalarmza yeniden bir hatrlatma olsun diye, hem Fethullah Glen'e, hem de bu ie sempati ile bakan ve emei geen, katks bulunan samimi, duru insanlara, izginin nereden nereye kaydn, kendi zgr vicdanlaryla hizmetin mukayese, muhasebe ve zeletirisini yapmalar iin size veriyorum."