Merkez Bankas’ndaki para nerede?

Babakan Erdoan Merkez Bankas dviz rezervi ndeki art srekli anlatyor. Halka yanl bilgi veriyor ama puan toplad srece bunda bir saknca grmyor.

Konuyla ilgili iki yaz yazdm. Merkez Bankas rezervlerinin “tasarruf edilmi para” olmadna, d borlara kar “ipotek altna alnm” para olduuna deindim.

Rezervin de aslnda d bor olduunu belirttim.

Bu konuda iktidardan hibir aklama gelmiyor. Ama garip olan, muhalefet de bu “yanl bilgi” ile yaplan propaganday grmezden geliyor.

Son gnlerde haber kanallarnda eitli illerde yaplan seim rportajlarn izliyorum. Blgelerdeki AKP adaylar da Babakan’ taklit ederek “Biz geldiimizde 27 milyar dviz rezervi vard, ama biz 9 senede kasamzdaki paray 94 milyara kardk” diye vnyor.

Muhalefet sormayabilir, ama her ilde bu tr propaganda ile karlaan vatandalar baz sorular sorabilir.

imdi vereceim sorular sorsunlar AKP ’li adaylara, bakalm ne cevap alacaklar;

1- Merkez Bankas dviz rezervi nerede saklanyor?

2- Ankara’daki Merkez Bankas kasasnda duran net dviz ve altn miktar ne kadardr?

3- Trkiye’nin dviz rezervinin ne kadar, hangi lkelerdeki hangi bankalarda duruyor?

4- Trkiye yabanc lkelerde tuttuu bu dviz rezervinden ne kadar faiz alyor?

5- Trkiye’ye d bor olarak giren ve scak para dediimiz dviz cinsine reel ne kadar faiz deniyor?

6- Trkiye’nin d borcu ne kadar?

7- Dnyada dviz rezervi tutan ka lke var?

8- Trkiye Merkez Bankas dviz rezervini hangi durumlarda kullanabilir?

te bu sorular sorun bakalm “dviz rezervini artrdk ” diyen milletvekili adaylarna. Bakalm ne cevaplar alacaksnz. Bu sorular sormadan nce mutlaka “dviz rezervi nedir, ne ie yarar?” sorusunu sormay ihmal etmeyin. nce buna cevap versinler.

NOT: Bilmeyenler iin tekrarlayaym. Merkez Bankas dviz rezervi, d borlara kar garanti olmas iin tutulan paradr. Bir tr ipotekli paradr. Genellikle yine bor alnan paradr, cannz istediinde harcayamazsnz. Bu rezerv genellikle baka lkelerde saklanr, ki bor denemezse buradan densin diye.

Can ATAKLI / VATAN GZT. / 31 Mays 2011